پل تهران، اوفا، کازان

در آخرین روزهای سال 2019 فاز دوم پرونده بین المللی نمایشگاه خوشنویسی ایرانی با عنوان “پل تهران_اوفا_کازان” در شهر کازان مرکز جمهوری تاتارستان روسیه در موزه کرملین کازان با حمایت ریاست جمهوری تاتارستان و وزارت فرهنگ آن و همراهی بنیاد ابن سینا مسکو و با حضور هنرمندان ایرانی و روس: استاد ناصر طاووسی و استاد لیرا سلیمان برگزار شد.

این نمایشگاه که نتیجه بیش از دو ماه هماهنگی و تلاش خلاق و پیگیر و بدون وابستگی به مراکز رسمی ایران بود، در ادامه فاز اول این پروژه بین المللی در شهر اوفا مرکز جمهوری باشقیرستان و در حاشیه کنفرانس جهان اسلام انجام گرفت.

پیش از آن به فاصله دو ماه، با حضور استاد طاووسی به عنوان داور جشنواره بین المللی خوشنویسی «راه ابریشم» و برگزاری نمایشگاه خوش نویسی ایران در شهر گروزنی مرکز جمهوری خودمختار چچن نگاه هنری روسیه و فرهنگ دوستان روس را به هنر و تمدن ایران اسلامی جلب شده بود و این نمایشگاه ها را می توان امتداد خط ارتباط معنادار فرهنگی میان پایتخت های اسلامی روسیه یعنی گروزنی، اوفا و کازان با تهران دانست.

بی تردید هنر اسلامی بهترین راهبرد برای معرفی فرهنگی و تمدن ما در عرصه بین الملل است، ظرفیتی پیشرو که در گام دوم انقلاب در عرصه بین الملل به آن نیازمندیم، مشروط به داشتن نقشه راه و کنشگران خلاق.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *